بنر بالای سایت - حذف نشود

پیشینه انجمن روزنامه نگاران ورزشی

انجمن جهانی روزنامه نگاران ورزشی در سال ۱۹۲۴ تاسیس شد  

حدود 83 سال پیش در جریان بازیهای المپیک 1920 در انتورپ بلژیــک ، یک روزنامــه نگـار فرانسوی به نام “ فرانترزیشل “ پیشنهاد تشکیل یک اتحادیه برای خبرنگاران ورزشی جهان را مطرح کرد ، اما چهار سال طول کشید تا بنای اتحادیه جهانی ورزشی نویسان “ AIPS“‌ پی ریخته شد ودر نخستین اجلاس ، نمایندگانی از خبرنگاران ورزشی 17 کشور در شهر پاریس گرد هم نشستند تا این اتحادیه با اهدافی که متکی بر احترام به ملیت ، سیاست ، مذهب ، رنگ و نژاد ، جنسیت و اعتقاد اعضای آن است و می کوشد در صحنه های بین المللی ورزش تسهیلاتی در جهت تهیه خبر و عکس برای آنان فراهم کند ، هر سال قدرت و اعتبار بیشتری بگیرد .

مرکز این تشکیلات که به وسیله یک رئیس ، یک نایب رئیس اول ، یک دبیرکل ، 5 نایب رئیس و 6 عضو اداره می شود ، در بوداپست است و اینک پس از 80 سال سابقه ، برای اولین بار منوچهرزندی دبیرکل انجمن ورزشی نویسان ایران به عنوان یک عضو در جمع هیئت رئیسه AIPS حضور دارد .

 

اسامی هیئت رئیسه فعلی انجمن جهانی ورزشی نویسان(AIPS )(2005-2001 ) به قرار زیر است : 

توگای بایاتلی : رئیس انجمن / ترکیه 

آلن لون زن فیشتر : نایب رئیس اول / فرانسه 

چالز کامن زولی : دبیر کل / مالت 

تری ور بوند : جانشین دبیرکل / انگلستان 

ینو بسکوویچ : خزانه دار / مجارستان 

نیکولا دولگوپولوف : نایب رئیس / روسیه 

کارلوس گارسیا : نایب رئیس / کانادا 

کاپ چول پارک : نایب رئیس / کره جنوبی 

تئودورا کوپولوس : نایب رئیس / یونان 

منوچهر زندی : عضو / ایران 

اریش لازار : عضو / آلمان 

هرسی : نایب رئیس / شیلی 

خانم هه : عضو/ چین 

الغنایی : عضو/ کویت 

نوگویرا : عضو / برزیل 

ماره ری مانا : عضو / بروندی 

 

این هیئت رئیسه در سال 2001 در کنگره شصت و سوم تورنتو کانادا انتخاب شد و تا سال 2005 مسئولیت دارد. 

انجمن جهانی سالیانه یک کنگره سراسری دارد که در آن نمایندگان کشورهای عضو می توانند در این کنگره شرکت کنند . آخرین کنگره برگزار شده درسال 2002 میلادی در آتن یونان و کنگره بعدی در پرتو پرتغال خواهد بود .

هیئت رئیسه سالی دو جلسه رسمی دارد که هر 16 عضو هیئت رئیسه می باید در آن حاضر باشند . گروه کاری هیئت رئیسه با ترکیب رئیس ، دبیر کل و نایب رئیس اول ، هر سه ماه یکبار جلسه دارد و دفتر دائمی انجمن جهانی توسط یک دبیراجرایی ـ خانم آگنس گرگلی و چند همکار ، کار روزانه انجمن را پی می گیرد . 

اتحادیه ورزشی نویسان جهان ، در زیر گروه خود در قاره ها ، انجمن های قا ره ای را دارد . مرکز انجمن قاره ای آسیا (ASPU ) با 25 سال سابقه فعالیت ، در کوالالامپور ـ مالزی است و رئیس فعلی آن آقای پارک کاپ چول از کره جنوبی است . این انجمن قاره نیز تشکیلاتی مثل انجمن جهانی دارد و دبیر کل آن آقای ژرژ داس است و درانتخابات اخیر این اتحادیه دکتر عبدالحمید احمدی رئیس انجمن کشورمان در پوسان 2002 به عضویت هیئت رئیسه انتخاب شده است . 

محل دائمی انجمن قاره ای آسیا ASPU از ابتدای تشکیل (1978 ) در کویت بود که به هنگام تجاوز عراق به کویت ، دبیرخانه انجمن به مالزی انتقال یافت . 

حدود سی سال پیش ، زمانی که یکی از ورزشی نویسان ژاپن میهمان ورزشی نویسان ایران بود ، با اطلاع از تشکل جهانی AIPS ( اتحادیه بین المللی ورزشی نویسان ) و نا آگاه از چگونگی وضع خبرنگاران ایرانی ، پیشنهاد اتحادیه ورزشی نویسان ایران را مطرح کرد که به بوته فراموشی سپرده شد. آغاز یک حرکت جدی ، دعوتی بود که به توصیه اتحادیه بین المللـــی ورزشی نویسان (AIPS ) از سوی آقای افشار زاده دبیر کل وقت کمیته ملی المپیک صورت گرفت و چند تن از سردبیران ورزشی کنار هم نشستند با انتخاب آقایان جعفر صمیمی ( دنیای ورزش ) ،‌مرحوم حسین جباری ( دنیای ورزش ) جعفر محتشمی ( کیهان ورزشی )،‌ خسرو والی زده ( خبرگزاری )، غلامحسین زمان آبادی ( پهلوان ) عبداله ملاسعیدی ( هدف )‌،‌و فریدون موسوی ( کیهان ) ، نخستین نمایندگان ایران اجازه حضور در اتحادیه ورزش نویسان آسیا را پیدا کردند . 

این واقعه در سال 1368 رخ داد. زمستان 69 فکر تشکیل مجمع عمومی و انتخاب هیئت مدیره مطرح شد و برمبنای اهداف اتـــحادیــه جهانی (AIPS)‌ و با همکاری کمیته ملی المپیک جمهوری اسلامی ایران و با تلاش آقای افشار زاده و دعوت عام از ورزشی نویسان و عکاسان ورزشی ، در روز جمعه هفتم دیماه 69 اولین مجمع عمومی برپا شد و کمیته اجرایی متشکل از افراد زیر انتخاب شدند :

پرویز زاهدی 

عطااله بهمنش 

حسین جباری 

هوشنگ فتحی 

غلامحسین زمان آبادی 

منوچهر زندی 

جمشید حمیدی 

اردشیر لارودی 

جعفر صمیمی 

جهانگیر کوثری

نخستین حضور رسمی نمایندگان ورزشی نویس از ایران در کنگره سالیانه AIPS در فروردین ماه سال 1370 اتفاق افتاد . ‚“ پرویز زاهدی “ رئیس انجمن و “ تنها “‌ یکی از خبرنگاران ورزشی در پنجاه و چهارمین اجلاس و کنگره سالیانه که در شهر نیکوزیا 0 قبرس ) برپا شده بود ،‌حضور پیدا کردند . 

فعالیتهای جدی انجمن به علت مخالفت های پنهان آشکار از جوانب مختلف به حالت رکود درآمد تا آنکــه بار دیگر به همت کمیته ملی المپیک ، به خصوص حمایت خانم فائزه هاشمی و هدایت وزارت کشور و وزارت ارشاد و فرهنگ اسلامی ، از 46 نشریه و رسانه ورزشی که صفحاتی را به ورزش اختصاص داده بودند ، دعوت به عمل آمد تا نمایندگان خود را برای انتخاب اعضای هیئت موسس انجمن نویسندگان و عکاسان ورزشی ایران ( به کمیته ملی المپیک ) معرفی کنند . 

در تاریخ 25/10/73 تعداد 29 نشریه به این دعوت پاسخ مساعد داده و نمایندگان خود را با معرفی نامه کتبی به جلسه ای که در محل باشگاه ولیعصر تشکیل شد ، اعزام داشتند . در این جلسه که با حضور نمایندگان وزارت کشور ، وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی ، سازمان تربیت بدنی و کیمته ملی المپیک تشکیل شد ، از بین 17 نفر کاندیداهایی که اعلام آمادگی کرده بودن ، افراد زیر به عنوان اعضای اصلی و علی البدل انتخاب شدند :

پرویز زاهدی ( دانش ورزش) با 19 رای 

جهانگیر کوثری ( همشهری ) با 18 رای 

اردشیر لارودی ( ابرار ) با 17 رای 

غلامحسین شعبانی ( دنیای ورزش ) با 15 رای 

علی نظری ( ارزش ) با 15 رای 

محمد رضا کردی ( خبرگزاری ) با 15 رای 

منوچهر زندی ( کیهان ورزشی ) با 14 رای

 

اعضای علی البدل :

غلامحسین زمان آبادی ( پهلوان ) با 12 رای 

محمد پرویزی ( نیرو ) با 12 رای

 

بقیه آرا ی ماخوذه :

علی رئیسی ( طنز و کاریکاتور ) با 11 رای 

علی تنها ( روزنامه جمهوری اسلامی ) با 11 رای 

علی فتح اله زاده خویی(استقلال جوان ) با 10 رای 

شهروز صدر حقیقی ( عصر ورزش ) با 8 رای 

محمد رضا تهرانی ( آینه روز ) با 8 رای 

خسرو والی زاده ( آینه هفتگی )‌ با 7 رای 

علی مودت ( کارو کارگر ) با 5 رای 

جعفر صمیمی ( اطلاعات هفتگی ) با 4 رای

اولین جلسه هیئت موسس در تاریخ 20/06/73 در محل کمیته ملی المپیک و با حضور نمایندگان وزارت کشور، وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی ، سازمان تربیت بدنی وکمیته ملی المپیک تشکیل شدو به علت حذف یکی از اعضای اصلی ، از دو عضو علی البدل که آراء مساوی داشتند دعوت ب عمل آمد تا از بین خود یکی را برای حضور در جلسات هیئت موسس معرفی کنند که در نهایت آقای غلامحسن زمان آبادی به عضویت اصلی هیئت موسس در آمد . 

هیئت موسس پس از دو سال کار مداوم باحضور نمایندگان وزارت کشور ، وزارت ارشاد اسلامی ، کمیته ملی المپیک نسبت به تهیه یک اساسنامه اقدام کرد و برای تصویب کمیسیون ماده 10 به وزارت کشور تقدیم شد. این اساسنامه پس از یک سال و اندی به تصویب رسید و با تصویب آن اولین انتخابات با حضور 86 عضو رسمی انجمن و نمایندگان وزارت کشور و وزارت ارشاد اسلامی ـ معاون مطبوعاتی وزارت ارشاد و مدیر کل مطبوعات داخلی معاون و دبیر کل کمیته ملی المپیک و تنی چند از مقامات ورزش کشور مجمع عمومی و انتخابات خود را انجام داد و هیئت رئیسه خود را به شرح زیر انتخاب کرد.

منوچهر زندی با 56 رای 

جمشید حمیدی با 53 رای 

صدرالدین کاظمی با 51 رای 

حسین خونساری با 48 رای 

پرویز زاهدی با 47 رای 

سعید مدنی با 24 رای 

سید عبدالحمید احمدی با 39 رای 

محمود حداد با 31 رای 

حجت اله اکبرآبادی با 27 رای

آقایان کردی ، زمان آبادی و فرشیدی به عنوان اعضای علی البدل انتخاب شدند . به علت عدم حضور آقای سعید مدنی و استعفای آقایان کردی و زمان آبادی از عضویت علی البدل هیئت رئیسه ، ازبین اعضای علی البدل هیئت هیئت مدیره ، آقای مهرداد فرشیدی به عضویت هیئت مدیره درآمد . اولین پروانه فعالیت رسمی انجمن از سوی وزارت کشور به شماره 190/2-42 الف صادر و در تاریخ 13/08/76 به انجمن ابلاغ شد تا انجمن کار رسمی خود را شروع کند .

در دیماه 1379 دومین مجمع عمومی با حضور 160 نفر عضو رسمی تشکیل شد و دومین انتخابات خود را به قرار زیر انجام داد . - منوچهر زندی با 135 رای - صدرالدین کاظمی با 105 رای - پرویز زاهدی با 92 رای - سید عبدالحمید احمدی با 87 رای - جهانگیر کوثری با 86 رای -شهرام وزیری با 82 رای -رضا میرزاییان با 71 رای - علی رئیسی با 49 رای - حسن شهسواری با 45 رای انجمن اینک در دومین سال از دوره سه ساله دوم خود بیش از سیصدو پنجاه عضو رسمی دارد. 

کلیه حقوق این وب سایت متعلق به انجمن نویسندگان، خبرنگاران و عکاسان ورزشی ایران(ایسجا) می باشد.